Etkinlikler

Farklı konu başlıklarında da benzer etkinlikler, psiko-eğitimler ve atölye çalışmaları devam edecektir. Etkinlik duyurularından haberdar olmak için bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edin.

Aile Bağlarını Güçlendirmek: Noetika’dan Özel Bir Etkinlik Deneyimi

Aile, bireylerin yakın ilişki ihtiyacını karşıladıkları birincil yapıdır. Bu yapı tüm sistemlerde olduğu gibi üyelerinin toplamından farklı ve fazla bir şeydir. Bu sistem, üyelerin çoğunlukla farkında olmadığı kendine has dinamiklere haizdir. Bu dinamikler bireylerin ihtiyaçlarına uygun olarak ve dengeli bir biçimde şekillendiğinde huzurlu bir aile ortamı ve aile bireylerinin yüksek yaşam doyumunu sağlamak hiç de zor olmayacaktır.

Aile hayatı içinde, genel olarak hayatın içinde olduğu gibi, problemler yaşanılması kaçınılmazdır. Hiç problem yaşanmayan bir yaşam alanı düşüncesi rasyonel olmadığı gibi gelişime de fırsat vermeyen bir alan olacaktır. Problemler ve çözüm için atılan adımlar insan gelişimini destekler. Önemli olan problemlerden kaçınmak ya da onları görmezden gelmek değil, onlara karşı etkili çözüm stratejileri geliştirmek ve yaşantılardan öğrenmektir.

Ailelerin yaşadığı problemlerin en temel sebebinin iletişim problemleri olduğu, iletişim becerisinde eksik kaldığımız noktada birçok alanda sorunlarla karşılaşıldığı bilinmektedir. Bu perspektiften bakıldığında, temel iletişim becerilerinin geliştirilmesi mutlu ve doyumlu bir aile hayatı için kritik önemdedir.

Bu nedenle Noetika Ekibi, aile hayatında karşılaşılan iletişim problemleri, bunların kökenleri, etkili iletişim stratejileri, etkin dinleme ve buna benzer kritik noktaların ele alındığı interaktif bir oturum gerçekleştirmiş, bir taraftan katılımcıların birbirlerinden öğrenmelerini sağlarken diğer taraftan iletişim becerileri ile ilgili bilgilendirici bir psiko-eğitim vermiştir.

Katılımcıların farkındalık kazandığı ve etkili iletişim becerilerini öğrendiği bu etkinlik onların hem aile hayatlarında hem de sosyal hayatlarında kullanacakları önemli kazanımlar sağlamıştır.


Gelen talepler doğrultusunda 2024-2025 öğretim yılı için Eylül ayından itibaren yeniden gerçekleştirilmeye başlanacak bu grup koçluğuna katılmak için etkinlik duyurularımızı sosyal medya hesaplarımızdan takip edin.

Koçlukla Kendimize Bakmak: LGS Ebeveynlerine Yönelik Grup Koçluğu

Çocuklarımız bizim en değerli hazinelerimiz… Bir taraftan onları en iyi şekilde hayata hazırlamak, diğer taraftan onların kendi yollarını bulmalarına alan açmak, ebeveynlerin en zorlandıkları noktaların başında geliyor.  Eğitim hayatı ve sosyal ilişkiler bir taraftan çocukların kişiliklerinin ve geleceklerinin oluştuğu alan olurken diğer taraftan da ebeveynlerde hiç bitmeyecekmiş gibi gözüken bir kaygı yaratıyor. Bu yolculukta en önemli duraklardan biri olan ‘Lise Giriş Sınavlar’ı çocukların hayatlarında çok kritik bir yaşam noktasında gerçekleşiyor. Hayatın belki de en zorlu aşamalarından biri olan ergenlik süreci zaten kendi başına yeterince çetin bir dönemken, gençlerin bu dönemde karşılaştıkları oldukça rekabetçi bir sınav olan LGS, hem onları hem de ebeveynleri içinden çıkılmaz gibi görünen bir karmaşaya sürüklüyor.

Peki bu gerçekten böyle olmak zorunda mı? Hem evet, hem hayır. Öncelikle kabul edilmeli ki bu sınav zor, ortam rekabetçi, çocuklar ergenliği deneyimliyorlar… Bu zorlu sürecin olduğu halini kabul etmek gerekiyor. Ancak ebeveynlerin içlerine düştükleri çıkmaza karşı geliştirecekleri tutum hem kendileri hem de çocukları için bir nefes, bir aydınlık ve bir özgürlük alanı yaratabilir.

İşte tam burada, benzer bir deneyimi yaşayan LGS Ebeveynleri ile bir araya geldik. Noetika’nın kurucusu Bahar Eser’in liderliğinde Grup Koçluğu teknikleri yardımıyla birbirimizi dinlerken içimize baktık. Çocuklarımıza ve hayata baktık. Birbirimizden öğrendik ve birbirimizi aynaladık. Bu aynalarda kendimize baktık… Gördüklerimiz bizi dönüştürdü, bir nefes, bir aydınlık ve rahatlayabildiğimiz bir alan açtı.