Yönetici Koçluğu

Yönetici Koçluğu, yöneticilerin profesyonel yolculuklarını ve kişisel gelişimlerini desteklemek, performanslarını artırma ve liderlik becerilerini geliştirme alanlarında gerçekleştirilen bir destek biçimidir.

Yöneticilerin, kişisel varoluşlarını profesyonel kimlikleri ile birlikte düşünmelerine, kurum hedefleri ve kültürü ile hizalanmalarına, kendi hedeflerine ve kariyer adımlarını yürümelerine katkı sağlamayı amaçlar. Yönetici Koçluğu yöneticilere bireysel alanları ve kurumsal rolleri arasında dengeyi kurabilmelerine yönelik destek verirken onların güçlü yönlerini fark etmelerine ve geliştirilmesi gereken yönleri üzerinde çalışmalarına yardım eder.

Yönetici Koçluğu aynı zamanda yöneticilerin koçluk sürecinden aldığı ilham ve farkındalıkla ekipleri ile daha farklı bir düzeyde iletişim kurmaya başlamalarına, onları daha etkili biçimde desteklemelerine ve sonuç olarak ekibin verimliliği ve iyi oluş halini artırmalarına yönelik çalışır. Yöneticilerin liderlik becerileri geliştikçe ekipler, motivasyonu yüksek, iş disiplini ve odağı sağlanmış ve potansiyellerini gerçekleştiren yapılar haline gelir.